Bazaliom, spinaliom … a bohužel i maligní melanom

Sluneční paprsky jsou pro naše zdraví nezbytné, ale bohužel ho mohou i nevratně poškodit. S končícím létem by proto každý z nás měl zvážit návštěvu kožního specialisty nebo si velmi pozorně prohlédnout kůži celého (!) těla. Sami si však neprohlédneme zádní části těla a vlasovou pokožku a všude tam na nás může číhat tikající zdravotní hrozba. Samozřejmě ne každá změna znaménka znamená ihned riziko, vždy je však lepší zajít na poradu do ordinace kožního lékaře nebo přímo do névové poradny. Kožní lékaři dnes disponuji šikovným přístrojem tzv. dermatoskopem, jakousi zvětšovací lupou, díky které lze ihned s velkou pravděpodobností říci, zda je znaménko „zdravé“.

Dnešní senioři patří do rizikové skupiny, která je patologickými změnami znamének  velmi ohrožená. Je to dáno tím, že vyrůstali v době, kdy se o škodlivosti slunečních paprsků mnoho nevědělo a dospívali v časech, kdy jedinou ochranou před sluncem byl slamák a olej s nízkým ochranným faktorem. I když se nic nesmí přehánět, protože úplná blokace slunečních paprsků naopak může přivodit například nedostatek vitaminu D, tak určitá forma ochrany je nutná v každém věku. Ohrožení seniorů dokládají i čísla záchytu patologických kožních změn na tradiční akci Den zdraví a sociálních služeb, kterou jsme letos zaměřili právě na tuto oblast. Vysoký nález špatně vypadajících kožních znamének nás všechny nemile překvapil, i proto bych chtěla i další ročník akce opět zaměřit tímto směrem. Už teď vás všechny prosím, zajděte na podzim do kožní poradny. Všichni máme nějaké to znaménko, které nevypadá nebo zakrátko nemusí vypadat dobře a je vhodné ho chirurgicky odstranit.

Kam zajít v Praze 8? Osobně mohu velmi doporučit odborníky v Nemocnici Bulovka, kde na oddělení dermatovenerologie funguje névová poradna. Na stránkách Nemocnice Bulovka pod odkazem na uvedenou kliniku se lze mimo jiné dočíst následující řádky (http://bulovka.cz/kliniky-a-oddeleni/oddeleni/dermatovenerologicka-klinika):

Diagnostika pigmentových lézí a kožních nádorů: vyšetření se provádí pohledem, ručním a digitálním dermatoskopem. Pětinu všech zhoubných nádorů tvoří zhoubné nádory kůže. Léčba každého nádoru závisí na tom, jak brzy je odhalen a zda je léčba zahájena včas. Pacient/ka by měl/a být vyšetřen/a 1-2x ročně, a to pohledem, ručním dermatoskopem, (umožní rozlišit pigmentové léze od nepigmentových, benigní od maligních, jde o vyšetření lupou s osvětlením, vyšetření jednoho útvaru trvá v řádu minuty a je nebolestivé, neinvazivní). Vyšetření digitálním dermatoskopem, (zpřesňuje vyšetření a umožňuje archivaci digitálního obrazu a následně porovnání v čase při dalších kontrolách, posouzením 62 znaků každého útvaru - barvy, tvaru, velikosti, rozložení pigmentu atd.). Tato metoda napomáhá určit, které podezřelé útvary je vhodné odstranit a které lze dále jen sledovat. Vyšetření nebolí, jeden útvar trvá 1-5 minut. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny (1x za 3 měsíce). Klinika je vybavena moderním digitálním dermatoskopem MICRODERM německé firmy Visiomed, rok výroby 2005.

Dispenzarizace pacientů s pigmentovými znaménky a kožními nádory: kontroly 1-4xročně v pigmentové ambulanci a melanomové poradně.

Neinvazivní léčba kožních nádorů: fotodynamická léčba, lokální léčba imiquimodem (Aldara crm.)

Fotodynamická terapie: kombinace fototerapie a místní aplikace krému s aminolevulovou kyselinou (METVIX crm.) využívající světlo o vlnové délce 630 nm (přístroj OMNILUX REVIVE německé firmy Waldmann, rok výroby 2006). Klinika je centrem pro tuto metodu v ČR.

Dále léčba místním lékem imiqiumod (ALDARA) je další ambulantní, nechirurgickou metodou léčby některých povrchových kožních nádorů. Léčba spočívá v aplikaci krému po dobu obvykle 6 týdnů, léčbu provádí pacient doma sám podle doporučeného schématu. Touto léčbou se kožní nádory zhojí obvykle bez jizvy. Klinika je také centrem pro tuto metodu v ČR.

  • Pigmentová ambulance a melanomová poradna: 266082236
    Objednání k vyšetření: 266082236, 2237
    Vedoucí lékař: prim. MUDr. Naděžda Vojáčková
    Sestra: Zdena Doubková 
V Praze 8 dne 9.09.2014, Vladimíra Ludková