Veřejná debata nebo spíš blamáž?

 

Odklepnuté navýšení autobusové dopravy na Ládví vadí obyvatelům nikoliv však vedení radnice Prahy 8. A zatímco pan radní Šašek informoval na dvou stranách v Osmičce o změnách v MHD, o této největší mlčel.  Na můj dotaz, proč nás neinformuje o tak zásadní proměně v osmičkové dopravě, mlčel dál.

Ptala jsem se na zastupitelstvu, ptala jsem na veřejné debatě, která proběhla 24. března v KD Ládví. Bohužel mlčel i o termínu veřejné debaty  a tak se nás tam sešlo jen několik desítek. Přitom se stačí projít po Ládví a ptát se lidí, zda jim mají pod okny končit linky z Mělnicka a Neratovická. Tento svůj názor ostatně již vyjádřili v petici, kterou jsem v této věci iniciovala v loňském roce. Už tehdy jsem obyvatele vyzývala, aby si svůj úspěch hlídali, protože po volbách může být všechno jinak. A je!

Veřejná debata se ukázala jako velká blamáž, protože o žádnou diskuzi a snahu ptát se na názor místních tady vůbec nešlo. Vše je již rozhodnuto a z dnešních 36 autobusů dojde od 1. 4.  k trojnásobnému nárůstu. A autobusy pojedou sem a zase zpátky, a to vše v 13 minutových intervalech. Dost mě pobavil termín pro místní malé obratiště, které pan náměstek Dolínek, označil jako ouško. Do tohoto ouška se prý pohodlně vlezou všechny stojící autobusy, tak jako dosud. Jenže ony se tam už teď moc nevlezou.  Kdo zná dopravní špičku na Ládví, ví,že situace je tam z pohledu bezpečnosti už tak dost zoufalá. 

Logická otázka, proč nekončí tyto autobusu na letňanském terminálu, byla argumentována nevýhodností pro středočeské dopravce. A zaznělo mnoho líbivých vět o velkém přínosu zvýšeného počtu autobusů pro Ládví jako takové – prý více služeb, prý měně parkujících středočeských aut, prý jednotná jízdenka. 

Pan starosta Petrus v roli pouhého moderátora celé debaty, mohl být vlastně rád, že jeho stranický kolega z magistrátu vzal vše na svá bedra.  Ale můžeme být klidní, pánové budou vše sledovat a vyhodnocovat. V listopadu se prý znovu sejdeme, abychom se na další veřejné debatě dověděli, že změna byla vyhodnocena jako přínosná. Jen pořád nevím, kde zůstal přínos občany Kobylis.

 
V Praze 8 dne 25.03.2015, Vladimíra Ludková