Ne svalové slabosti

O stáří panuje mnoho mýtů a jeden z nich hovoří o seniorech, kteří jen sedí a nic nedělají. Osobně znám desítky seniorů, kteří pravidelně cvičí, provozují nordic walking, hrají pétanque, plánují si náročné turistické trasy, věnují se dobrovolnické činnosti ….  
 
Zatímco pro mladého člověka je pohyb vhodným doplňkem zdravého životního stylu, pro seniora je nezbytnou součástí péče o zdraví.  Do kategorie žádoucího pohybu se však počítá jakákoliv aktivita od úklidu domácnosti přes venčení domácího mazlíka až po návštěvu klubu seniorů. Pravidelná aktivita, která nás zvedne ze židle nebo postele, je nepostradatelná pro klouby, cévy, srdíčko a svaly a vše ostatní, co nás utváří. S přibývajícími léty by měl být pohyb samozřejmou součástí dne, protože jen tak oddálíme nechtěnou a obávanou závislost na druhých. I když chápu, že je to velmi tvrdá realita. 
 
Ve stáří dochází k přirozenému snižování fyzické zdatnosti, která je spojená se svalovou kondicí. Často se tak děje v důsledku ztráty motivace, rezignace na pravidelný pohyb, zdravotních potíží, úrazu, obavy z pádu a zranění. Ať tak či onak, pokud se přestaneme pravidelně hýbat, zaděláváme si na další obtíže a vyšší až celkovou závislost na péči druhých osob. Velmi by prospěla například změna přístupu praktických lékařů, kteří by se měli v rámci prevence zaměřovat vedle „tlaku“ i na „pohybovou zdatnost“ a spolu s ní také na úroveň „kognitivních funkcí“. 
 
Nečekejme, až nám někdo bude opakovaně klást na srdce, že máme jít každý den na krátkou procházku nebo si po ránu dát protahovací desetiminutovku. Hned teď si ve svém okolí vyhledejme vhodné pohybové programy. Udělejme to prosím, dokud je čas!  
 
Tipy pro pohyb v Praze 8: 
 
Burza seniorů při Gerontologickém centru (Šimůnkova 1600) – nordic walking a taneční pro seniory, www.gerontocentrum.cz
 
Centrum aktivizačních programů pro seniory Mazurská a Burešova – www.ouss8.cz
 
Sokol Libeň 
 
Sokol Karlín
 
Dům dětí a mládeže (Dolákova ulice, Praha 8 – Bohnice)
 
Centrum RoSa (Střelničná ulice, Praha 8 – Kobylisy, www.centrumrosa.cz)
 
A speciální tip na závěr: pokud vám zdravotní stav nedovolí návštěvu skupinových aktivit a sami máte obavu ze samostatného pohybu, informujte se na možnost zavedení sociální služby osobní asistence. Jedná se o terénní službu poskytovanou v domácnosti uživatele (dle Zákona o sociálních službách) v rámci které si s osobním asistentem můžete vyrazit třeba na dlouho odpíranou procházku. 
Více o službě u pracovníků Gerontologického centra, Šimůnkova 1600, Praha 8, tel.: 286 883 676.
 
V Praze 8 dne 9.04.2015, Vladimíra Ludková