Jindřiška Nováková má pamětní desku

Jindřišce Novákové byla odhalena 4. září 2014, symbolicky v den svátku všech Jindřišek, pamětní deska na budově ZŠ Bohumila Hrabala, kterou také navštěvovala. Bylo jí 14 let, když byla za svou nepřímou účast při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha popravena.

Když Jozef Gabčík a Jan Kubiš přijeli do Kirchmayerovy ulice v Praze-Holešovicích na kolech, pouze jednomu z nich se podařilo na kole i odjet. Druhé kolo zůstalo na místě a právě pro něj se mladé děvče vrátilo, po té co v její rodině našel úkryt jeden z parašutistů.  Jindřiška odvedla kolo ke kamarádovi Mirkovi Piskáčkovi, který jej rozebral a rozřezal. Všimly si toho však místní ženy. Gestapo následně shromáždilo dívky z Libně a Vysočan - včetně Jindřišky. Svědkyně ji v tomto okamžiku neidentifikovaly. Nicméně nakonec po prozrazení kontaktů uvázla v síti a skončila v Mauthausenu.

Nejen v Praze 8 nezapomínáme na statečnost všech přímých a nepřímých účastníků atentátu. Po odhalení Pomníku Operace Anthropoid, přípravách na rekonstrukci Kobyliské střelnice, je pamětní deska další možností, jak si každý den připomínat jejich hrdinství. 

V Praze 8 dne 4.09.2014, Vladimíra Ludková