Cvičení pod širým nebem

Cvičení, které probíhá čtyřikrát do týdne ve fitness parcích Prahy 8, se těší velkému zájmu. Babí léto nám přeje a tak se zatím na programu cvičení nic nemění. Jakmile uhodí chladnější počasí, bude cvičení přesunuto do tělocvičny. Informace o přesunu získáte u Pavlíny Aksamítové. Fotografie je pořízená 30. září před DPS Burešova. 

V Praze 8 dne 30.09.2014, Vladimíra Ludková

Cvičení pod širým nebem

O novém zářijovém projektu, který bude probíhat na čtyřech venkovních fitness hřištích, jsme již informovali. Je určen osobám ve věku 55+, které netrpí vážnými zdravotními a pohybovými problémy. Každý trénink bude přizpůsoben možnostem konkrétních účastníků a bude mít následující průběh:

1.       zahřátí organismu v podobě pohybu, při kterém se uvolní kloubní aparatura a prokrví se svaly (10 minut),

2.       první polovina samotného cvičení bude zaměřena na uvolnění a posílení horní poloviny těla, jeho středu a dolní poloviny (20 minut),

3.       druhá část tréninku se soustředí na cvičení zvyšující mobilitu kloubů a zlepšující koordinaci (20 minut),

4.        strečink (10 minut).

 

„Cvičení pod širým nebem je aktivizačním projektem pro seniory, kteří mají o různé druhy pohybu velký zájem. Naše dvě osmičková Centra aktivizačních programů dosud podobný druh cvičení nenabízela, protože to může vést pouze zkušený trenér“, vysvětluje místostarostka Ludková spuštění projektu. Cvičení bude probíhat za každého počasí, s tím, že každý musí zvážit účast s ohledem na možnost a potřeby svého zdravotního stavu. „Jakmile však přijdou chladné dny, cvičení bude přesunuto do blízkých tělocvičen – v Karlíně do DK Karlík, v Kobylisích do nově zrekonstruovaného prostoru při DK Ďáblík, v Bohnicích do tělocvičny Centra aktivizačních programů pro seniory“, doplňuje Vladimíra Ludková.  Vzhledem k tomu, že je projekt cílen jako preventivní a motivační program pro zdravé stáří a stárnutí, bude pro seniory bezplatný. A aby byl každý trénink efektivní, budou lektoři jednotlivé cviky prezentovat a dohlížet na jejich správné provedení.  

Zájemci se mohou účastnit tréninků podle svého výběru a vhodné je si cvičení rezervovat na emailu lektorky Pavlíny Aksamítové: pavla.aksa@gmail.com, která také poskytne veškeré informace.

Rozpis tréninků na jednotlivých fitness hřištích:

Fitness park Mazurská: v pondělí od 14.30 do 15.30 hodin (při CAP Mazurská)

Fitness park Burešova: v úterý od 9.30 do 10.30 hodin (při CAP Burešova)

Fitness park Invalidovna: ve středu od 9.30 do 10.30 hodin

Fitness park Lehnická: ve čtvrtek od 15.00 do 16.00 hodin

 

V Praze 8 dne 25.08.2014, Vladimíra Ludková

Cvičení pod širým nebem

Chcete se protáhnout pod širým nebem v blízkosti vašeho domova? Tak právě pro vás je tu připraven pilotní zářijový projekt nazvaný Cvičení pod širým nebem. Už před několika lety se v Praze 8 začala budovat dětská hřiště a sportoviště pro míčové hry. Nyní jsou postupně budovány i venkovní „posilovny“. V současnosti jsou v provozu čtyři a během několika týdnů vznikne dalších pět.

Cvičení pod širým nebem bude určeno seniorům, ale nejen jim. „Fitness parky jsou hojně využívány a staly se přirozenou součástí veřejného prostoru. Teď, když už máme dvě perfektně fungující Centra aktivizačních programů pro seniory, a to díky skvělým dobrovolníkům a návštěvníkům, ráda bych přesunula pohybovou aktivizaci a osvětu zdravého životního stylu i mimo jejich zdi,“ sdělila k projektu místostarostka Vladimíra Ludková. Cvičení ve fitness parcích bude využívat jednak instalované stroje a pak také další pomůcky, které poskytnou lektoři.

Vést hodinu specializovaného cvičení a neublížit zdraví, nemůže jen tak někdo. Při cvičení se seniory je nutné dbát na mnoho důležitých věcí, aby byl pohyb zdraví skutečně přínosný. „Senioři mají o cvičení velký zájem, jsem proto velmi ráda, že jim mohu nabídnout venkovní aktivity, které povede zkušená a certifikovaná fitness trenérka Pavlína Aksamítová, která je zároveň velmi oblíbenou dobrovolnicí Centra aktivizačních programů pro seniory,“ informovala Ludková.

Pilotní projekt Cvičení pod širým nebem nabídne v září na několika vybraných fitness hřištích cílené a funkční cvičení pro seniory. Informace získáte koncem srpna na stránkách městské části, zde na webu nebo v Centrech aktivizačních programů pro seniory Burešova a Mazurská. „Pilotní projekt završuje v tomto volebním období moji snahu o aktivizační osvětu a myslím, že po čtyřech letech, kdy jsem byla místostarostkou, už nikdo nepochybuje o jejím smyslu a potřebě,“ uvedla Ludková. „Jakmile přijde chladné počasí, ráda bych pro navazující cvičení využila tělocvičnu v CAP Mazurská a pak také nově vznikající prostor pro cvičení dětí a seniorů v Taussigově ulici,“ dodala. 

V Praze 8 dne 14.08.2014, Vladimíra Ludková