Cena nebo zdraví

Léto je v plném proudu, proto často míříme k vodě, kde je v parných dnech nejlépe. Vybírat si můžeme z desítek přírodních a veřejných koupališť. Velká většina z nás nedá dopustit na to své koupací místo, přesto mnozí neváhají skočit i do neznámých vod. Ale pro ty, a vlastně i pro nás ostatní, je tady zdvižený varovný prst hygieniků a lékařů.

I když je mnoho z přírodních koupališť kontrolováno, existují desítky českých rybníků, které oko hygienika nikdy nevidělo. A rozhodně není na místě konstatování, že jsme se v nich koupali už jako malí. Sinice nejsou to jediné co nás v nich může čekat. Česká příroda doznala hodně velkých změn, především změny v zemědělství a změny při nakládání s odpady, a ty tak z těchto místních přírodních koupališť mohly učinit místa zdraví nepřátelská.

Největším problémem přírodních vod bývá fekální znečištění. V přírodních koupalištích mohou být bohužel například střední bakterie a viry, pocházející především z odpadních vod, dále nejrůznější chemikálie. A tak, abychom si nepřinesli pořádnou střevní nákazu, zánět močového měchýře, záněty středního ucha, vyrážku a další, musíme si dobře zvážit, zda raději nejít na veřejná koupaliště, která jsou pod drobnohledem kontrolních orgánů.

Veřejná koupaliště nejsou pro mnohé lákává, protože v horku je na nich hlava na hlavě a také pro výši vstupného. Je to tedy na každém z nás, ale jako v jiných případech, i tady se vyplatí dobře zvážit své rozhodnutí. 

V Praze 8 dne 4.08.2014, Vladimíra Ludková