Aktuality

Cvičení pod širým nebem

14.08.2014 Chcete se protáhnout pod širým nebem v blízkosti vašeho domova? Tak právě pro vás je tu připraven pilotní zářijový projekt nazvaný Cvičení pod širým nebem. Už před několika lety se v Praze 8 začala budovat dětská hřiště a sportoviště pro míčové hry. Nyní jsou postupně budovány i venkovní „posilovny“. V současnosti jsou v provozu čtyři a během několika týdnů vznikne dalších pět. Cvičení pod širým nebem bude určeno seniorům, ale nejen jim. „Fitness parky jsou hojně využívány a staly se přirozenou součástí veřejného prostoru. Teď, když už máme dvě perfektně fungující Centra aktivizačních programů pro seniory, a to díky skvělým dobrovolníkům a návštěvníkům, ráda bych přesunula pohybovou aktivizaci a osvětu zdravého životního stylu i mimo jejich zdi,“ sdělila k projektu místostarostka Vladimíra Ludková. Cvičení ve fitness parcích bude využívat jednak instalované stroje a pak také další pomůcky, které poskytnou lektoři. Vést hodinu specializovaného cvičení a neublížit zdraví, nemůže jen tak někdo. Při cvičení se seniory je nutné dbát na mnoho důležitých věcí, aby byl pohyb zdraví skutečně přínosný. „Senioři mají o cvičení velký zájem, jsem proto velmi ráda, že jim mohu nabídnout venkovní aktivity, které povede zkušená a certifikovaná fitness trenérka Pavlína Aksamítová, která je zároveň velmi oblíbenou dobrovolnicí Centra aktivizačních programů pro seniory,“ informovala Ludková. Pilotní projekt Cvičení pod širým nebem nabídne v září na několika vybraných fitness hřištích cílené a funkční cvičení pro seniory. Informace získáte koncem srpna na stránkách městské části, zde na webu nebo v Centrech aktivizačních programů pro seniory Burešova a Mazurská. „Pilotní projekt završuje v tomto volebním období moji snahu o aktivizační osvětu a myslím, že po čtyřech letech, kdy jsem byla místostarostkou, už nikdo nepochybuje o jejím smyslu a potřebě,“ uvedla Ludková. „Jakmile přijde chladné počasí, ráda bych pro navazující cvičení využila tělocvičnu v CAP Mazurská a pak také nově vznikající prostor pro cvičení dětí a seniorů v Taussigově ulici,“ dodala. 

Křížovka o Senior slevenku

8.08.2014 Kdo rád luští a kdo uvažuje, že by si pořídil Senior slevenku, může spojit příjemné s užitečným. V srpnovém čísle radničních novin Osmička se mohou tři úspěšní luštitelé těšit právě na Senior slevenku. Tajenku prosím posílejte do redakce novin Osmička. Své štěstí můžete zkusit i na těchto stránkách, jako vždy soutěžíme o voňavý kosmetický balíček. Hezké léto

Cena nebo zdraví

4.08.2014 Léto je v plném proudu, proto často míříme k vodě, kde je v parných dnech nejlépe. Vybírat si můžeme z desítek přírodních a veřejných koupališť. Velká většina z nás nedá dopustit na to své koupací místo, přesto mnozí neváhají skočit i do neznámých vod. Ale pro ty, a vlastně i pro nás ostatní, je tady zdvižený varovný prst hygieniků a lékařů. I když je mnoho z přírodních koupališť kontrolováno, existují desítky českých rybníků, které oko hygienika nikdy nevidělo. A rozhodně není na místě konstatování, že jsme se v nich koupali už jako malí. Sinice nejsou to jediné co nás v nich může čekat. Česká příroda doznala hodně velkých změn, především změny v zemědělství a změny při nakládání s odpady, a ty tak z těchto místních přírodních koupališť mohly učinit místa zdraví nepřátelská. Největším problémem přírodních vod bývá fekální znečištění. V přírodních koupalištích mohou být bohužel například střední bakterie a viry, pocházející především z odpadních vod, dále nejrůznější chemikálie. A tak, abychom si nepřinesli pořádnou střevní nákazu, zánět močového měchýře, záněty středního ucha, vyrážku a další, musíme si dobře zvážit, zda raději nejít na veřejná koupaliště, která jsou pod drobnohledem kontrolních orgánů. Veřejná koupaliště nejsou pro mnohé lákává, protože v horku je na nich hlava na hlavě a také pro výši vstupného. Je to tedy na každém z nás, ale jako v jiných případech, i tady se vyplatí dobře zvážit své rozhodnutí. 

Výherce červencové křížovky

4.08.2014 Výhercem ceny za správné řešení červencové křížovky se stala Daniela Petrtýlová. Správné řešení dubnové křížovky a zadání nové červnové křížovky naleznete ZDE.