Aktuality

Výměna průkazů OZP

9.04.2015 Od 1. dubna začala dlouho očekávaná výměna průkazů OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Majitelé průkazů OZP mají čas do konce roku 2015. Výměnu provádí úřady práce. Každý držitel průkazu musí vyplnit žádost o jeho výměnu na předepsaném formuláři a dále si vzít občanský průkaz, stávající průkaz OZP, fotografii (velikost je totožná jako na původním průkazu) a raději i rozhodnutí o přiznání nároku na průkaz. Toto rozhodnutí není u výměny povinnou výbavou, nicméně pro případný spor je důležitým podkladem. Spor může nastat zejména v otázce doby, na kterou byl průkaz OZP přiznán – zda byl průkaz vydán na dobu neurčitou nebo byla doba limitovaná. Tento časový údaj totiž hraje roli v povinnostech, které je třeba splnit při vydání nového průkazu.    Žádost o výměnu průkazu OZP vyřizují úřady práce – odbor nepojistných dávek, resp. odbor dávek pro osoby se zdravotním postižením. Adresy úřadů práce jsou k vyhledání na webovém portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ZDE.

Výherce březnové křížovky

2.04.2015 Výhercem ceny za správné řešení březnové křížovky se stala Jana Havlová. Zadání dubnové křížovky spolu se správným řešením té březnové naleznete zde.

Veřejná debata nebo spíš blamáž?

25.03.2015   Odklepnuté navýšení autobusové dopravy na Ládví vadí obyvatelům nikoliv však vedení radnice Prahy 8. A zatímco pan radní Šašek informoval na dvou stranách v Osmičce o změnách v MHD, o této největší mlčel.  Na můj dotaz, proč nás neinformuje o tak zásadní proměně v osmičkové dopravě, mlčel dál. Ptala jsem se na zastupitelstvu, ptala jsem na veřejné debatě, která proběhla 24. března v KD Ládví. Bohužel mlčel i o termínu veřejné debaty  a tak se nás tam sešlo jen několik desítek. Přitom se stačí projít po Ládví a ptát se lidí, zda jim mají pod okny končit linky z Mělnicka a Neratovická. Tento svůj názor ostatně již vyjádřili v petici, kterou jsem v této věci iniciovala v loňském roce. Už tehdy jsem obyvatele vyzývala, aby si svůj úspěch hlídali, protože po volbách může být všechno jinak. A je! Veřejná debata se ukázala jako velká blamáž, protože o žádnou diskuzi a snahu ptát se na názor místních tady vůbec nešlo. Vše je již rozhodnuto a z dnešních 36 autobusů dojde od 1. 4.  k trojnásobnému nárůstu. A autobusy pojedou sem a zase zpátky, a to vše v 13 minutových intervalech. Dost mě pobavil termín pro místní malé obratiště, které pan náměstek Dolínek, označil jako ouško. Do tohoto ouška se prý pohodlně vlezou všechny stojící autobusy, tak jako dosud. Jenže ony se tam už teď moc nevlezou.  Kdo zná dopravní špičku na Ládví, ví,že situace je tam z pohledu bezpečnosti už tak dost zoufalá.  Logická otázka, proč nekončí tyto autobusu na letňanském terminálu, byla argumentována nevýhodností pro středočeské dopravce. A zaznělo mnoho líbivých vět o velkém přínosu zvýšeného počtu autobusů pro Ládví jako takové – prý více služeb, prý měně parkujících středočeských aut, prý jednotná jízdenka.  Pan starosta Petrus v roli pouhého moderátora celé debaty, mohl být vlastně rád, že jeho stranický kolega z magistrátu vzal vše na svá bedra.  Ale můžeme být klidní, pánové budou vše sledovat a vyhodnocovat. V listopadu se prý znovu sejdeme, abychom se na další veřejné debatě dověděli, že změna byla vyhodnocena jako přínosná. Jen pořád nevím, kde zůstal přínos občany Kobylis.  

CZ versus PL

10.03.2015 I toto téma zaznělo na našich tvořivých dílnách v RoSe. Když se „dere peří“ tak se povídá, radí, doporučuje a odpočívá. Jedna z účastnic nám poreferovala o svém údivu a také naštvanosti, když po nákupu domněle českých vajec (podle označení na krabici) našla uvnitř vejce polská. Svým dotazem na příslušné ministerstvo zjistila, že toto zákon bohužel toleruje. Její dotaz byl však mnohem širší a ptala se rovněž na maso. Zajímalo ji, jak je to s označováním původu masa. Bylo jí sděleno následující:    „K Vašemu dotazu Vám sděluji, že dle platné legislativy je povinnost uvádět původ masa k místu narození, chovu a poražení zvířete pouze u hovězího masa. U ostatních druhů mas uvádí svoji identifikační značku (číslo v oválu) ten, kdo provedl poslední úpravu – porcování, balení. Můžeme Vás potěšit informací, že od 1. 4. 2015 vstupuje v platnost Nařízení Komise (EU) č. 1337/2013, ve kterém je povinnost uvádění země původu rozšířena i na maso vepřové, skopové, kozí a drůbeží.“   Pokud sledujete místo původu nakupovaného zboží a víc než na kvantitu dbáte na kvalitu, nemáte to v obchodech jednoduché. Kohouti jsou naštěstí stále slyšet.    Hezký den a těším se na Vás u tvořivého povídání každý čtvrtek v Centru RoSa.

Výherce únorové křížovky

4.03.2015 Výhercem ceny za správné řešení únorové křížovky se stala Ludmila Králíková. Zadání březnové křížovky spolu se správným řešením té únorové naleznete zde.