Aktuality

Senior slevenka je opět atraktivnější

25.07.2014 O projektu Senior slevenky zde bylo již mnoho napsáno. Smyslem projektu je aktivizace seniorů formou lepší cenové dosažitelnosti služeb a produktů místních a nadregionálních poskytovatelů. Projekt Senior slevenky již přes rok funguje v Moravskoslezském kraji, jehož má i záštitu. Praha 8 byla organizátorem vybrána jako první pražská městská část z důvodu dlouhodobé práce se seniory ze strany radnice Prahy 8. V tuto chvíli lze Senior slevenku zakoupit v Centrech aktivizačních programů pro seniory Mazurská a Burešova. Praze 8 si během prvního měsíce fungování zakoupilo Senior slevenku několik desítek seniorů, mnozí z nich oceňují nadregionální poskytovatele jako jsou České dráhy a lázně. Mnoho osmičkových živnostníků se o projekt na základě článku v Osmičce samo začalo zajímat a byť v tuto chvíli třeba vyčkávají, jak se projekt bude dál rozvíjet, nicméně to vytváří velmi silný potenciál celému projektu do budoucna. Je velmi vhodné pravidelně sledovat stránky Senior slevenky, protože na nich postupně a nepravidelně přibývají další poskytovatelé.  www.seniorslevenka.cz   Poskytovatelé Praha 8 a Praha: Biodomov Ládví (Praha 8 – Kobylisy), Solná jeskyně Hnězdenská (Praha 8 – Bohnice), Malířské a natěračské práce a tapetování – Josef Hajdina (Praha 8), Tichá kavárna (Praha 8 – Kobylisy), Cukrárna a kavárna u Veverky (Praha 8 – Bohnice), Hodinový manžel – Jiří Treml (Praha 8), Hospodyňky S.O.S. – úklidová služba (Praha 8), Grand Optical (sleva na všech pobočkách), Stingo Optical Fashion (sleva na všech pobočkách), Vítkovice Tours s. r. o., Studio Perla – kadeřnické služby (Praha 8), Sdružení taoistického tai-chi v ČR (Praha 1),  Štěpánka Mlýnková – masáže (Praha 8 – Kobylisy), Darina Doubková – masáže (Praha 8 - Karlín), Jana Zajícová – masáže (Praha 4), Oční centrum Praha (Holešovice), Levandule – obchůdek pro dobrou náladu (Praha 8 – Karlín), Lewisia – květiny a dárkové zboží (Praha 8 – Troja), Studio Zdravíčko – masáže, kosmetika, kadeřnictví (Praha 8 – Kobylisy)   Nadregionální poskytovatelé: České dráhy, Lázně Darkov, Lázně Luhačovice, Priessnitzovy léčebné lázně, Lázně Teplice nad Bečvou, Konstantinovy lázně, Horské lázně Karlova Studánka, Archaide s. r. o. (sanitární keramika pro seniory), Hotel Skalka Rajecké Teplice, Adventure Golf Horní Bezděkov, CK Lotos

Senior slevenka se nadále rozrůstá!

23.07.2014 Ostrava - Projekt Senior slevenka funguje už déle než rok. Lidem nad padesát pět let a těžce postiženým nabízí slevy z oblasti zdravotnictví, lázeňství, cestování, ubytování, kultury, volného času a dalších aktivit.   Na počátku fungování měl program Senior slevenka šedesát partnerských míst, kde mohli uživatelé čerpat výhodné nabídky a slevy. Dnes už jich je více než čtyři sta. Za rok si projekt získal už 4800 lidí. Ti přibývají podle organizátora projektu Ivana Sekaniny pomalu, ale stále za měsíc si kartičku koupí kolem čtyř set zájemců. „Největší zájem je o InKarty Českých drah. Senioři mohou získat slevu až dvě stě korun. Dále je velký zájem o lázně, kdy lidé při jednom pobytu průměrně ušetří pět set korun," řekl Ivan Sekanina.   Jedním z nových partnerských míst je Městský dům kultury Karviná, který nabízí držitelům kartiček dvacetiprocentní slevu na vybraná divadelní vystoupení a desetiprocentní slevu na ostatní představení. „Lidi se Senior slevenkami očekáváme až tak za měsíc, v programu jsme teprve chvíli, takže se o tom ještě držitelé kartiček nestihli dozvědět. Lidé důchodového věku nemají většinou moc peněz, takže se jim snažíme vyjít vstříc," sdělila asistentka ředitelky karvinského kulturního domu Zuzana Voznicová.   Největší zastoupení mají mezi partnerskými místy i nadále lékárny. Ve většině z nich dostanou senioři nazpět třicet korun za recept hrazený pojišťovnou a pětiprocentní slevu na zboží ve volném prodeji. „I dnes ještě chodí lidé se Senior slevenkami, ale my jim pak stejně musíme vystavit naše vlastní věrnostní kartičky, za které následně dostanou vždy třicet korun za recept a k tomu také sbírají body a čerpají slevy. Projekt k nám přitáhl nové lidi," konstatovala Martina Soldánová z lékárny U Zlatého slunce.   Od začátku července začal projekt působit i za hranicemi Moravskoslezského kraje, a to v Praze 8. „Celou Prahu bychom chtěli mít hotovou do konce prázdnin, od září pak chceme expandovat do Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje," dodal Ivan Sekanina.   Helena Grabowská     Autor: Redakce   (článek kompletně převzat ze serveru Denik.cz - http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/senior-slevenka-se-nadale-rozrusta-20140721-5l0i.html)  

Týrání seniorů? Bohužel existuje.

23.07.2014 O týraných seniorech se často nepíše, přesto tento hrozivý jev existuje a v posledních letech navíc přibývá. Může mít podobu finančního zneužívání, fyzického násilí, psychického a citového týrání, zanedbávání. Pro týrání je typická delší doba trvání, opakování nebo každodenní přítomnost v životě postiženého člověka. Mnoho z takto postižených osob však mlčí, snáší svůj trpký úděl, ať už pro pocit strachu z následků nebo studu z vlastního selhání. Jen malá hrstka z nás dokáže označit své nejbližší za viníky pokřivených rodinných vtahů, protože rodinu jsme schopni omlouvat i za zjevné morální chyby. Právě v rodinách je týrání nejčastější, ale vyskytuje se i v sociálních zařízeních, ze strany sousedů a dalších osob v našem okolí. Důvodem pro neoznámení stavu, může být i lidská schopnost přizpůsobit se  stresu a bolesti, kdy po určité době jednoduše otupíme. Velká část případů týrání proto zůstává neodhalena a ani sousedé a blízcí lidé mnohdy netuší, co se odehrává za zdmi jiných domovů. Týrání seniorů nebo jen pouhé podezření na něj lze řešit. Postižený senior musí najít sílu a my ostatní nebýt lhostejní k signálům, které mohou mít různé podoby od uzavírání se v bytě, zanedbaný vzhled, neřešené zdravotní problémy, podvýživa až po celkovou zhoršující se kvalitu života bez zjevného důvodu. Není nutné se hned obracet na policii, která může násilníka vykázat na deset dní z bytu, ale je nutné o problému s někým vůbec začít hovořit. Nejsnazší je zavolat na krizovou linku pomoci Senior telefon občanského sdružení Život 90. Cenné informace lez získat i na sociálních odborech a u dalších pracovníků v pomáhajících profesích.   Senior telefon Života 90 – 800 157 157, non stop a zdarma Krizová linka důvěry Centra sociálních služeb Praha – 222 580 697, non stop, poplatek za běžný telefonní hovor. Pokud cítíte, že by se vás mohl týkat, neváhejte a zavolejte!  Kdykoliv se můžete obrátit i na mě (222 805 150, emailový kontakt senior webu). 

Nejlepší senior/ka a nejlepší seniorský klub

16.07.2014 V kategorii „Nejlepší seniorka/senior“ a „Nejlepší klub“ se i letos mohou nominovaní ucházet o motivační cenu v projektu Senzační senioři neziskové organizace SenSen. Své nominace mohou zasílat jednotlivci i organizace do 25. srpna 2014. Smyslem ceny je dokázat sílu seniorské populace a rozbít stereotypy, které jsou se seniorskou populací spojeny. V loňském roce byla do soutěže přihlášena více než stovka jednotlivců a téměř padesát seniorských organizací, které svou aktivitou zanechávají důležitou stopu ve svém okolí. Pokud máte i ve svém okolí seniory nebo organizaci, kteří si zaslouží být nominováni, prosím pošlete přihlášku. Už samotná nominace je velkým oceněním za jejich činnost a práci pro druhé. Více informací najdete na stránkách www.sensen.cz, kde jsou mimo jiné publikovány zajímavé příspěvky.  Odkaz na přihlášku: http://www.sensen.cz/cena-senior-roku-2013/nominacni-obdobi/

Sbohem lesním školkám?

15.07.2014 Prázdniny s dětmi v místě bez signálu by měly být na předpis. Jen ten návrat je velmi krušný.  Mezi tématy, kterým dlouhodobě holduji, jsou i lesní školky. A právě o jejich možném ohrožení mi tokající tetřevi nic nedonesli. Sympatizanti lesní pedagogiky už své komentáře na sociální sítě napsali, teď tedy i s omluvou za opožděnou reakci píšu svoji naštvanou poznámku. Poslanci ČSSD a ANO jděte do háje! Schválený zákon o dětských skupinách je přínosný a dlouho očekávaný. Dětská skupina je další možností, která umožňuje rodičům volbu. Někdy volbu nutnou, protože chybí místa v obecní školce, někdy volbu mezi školkou s nevalnou pověstí a dětskou skupinou na kterou se stojí „fronta“. Lesním školkám však zůstaly oči pro pláč a po právu se Asociace lesních mateřských škol naštvala a volá po smysluplné nápravě nelogického stavu. Uvědomuji si, že velká část veřejnost vnímá lesní školky jako okrajovou záležitost, přesto mají své místo v předškolní péči a chci za ně bojovat. V tuto chvíli alespoň připojuji svůj podpis k petici, kterou asociace iniciovala. Lesní školky, které stojí na zcela jiném ideovém východisku než klasické kamenné mateřské školy, musí splnit to, co zákon žádá pro dětské skupiny. Slib o legislativním zastřešení lesních školek, zmírnění nesmyslně přísných hygienických předpisů a dalších normativních blbostí, které poškozují všechny ty, kterým není jiný pohled na vzdělání dětí ukradený, vzal za své. Pan ministr Chládek novinám řekl, že ho lesní školky nezajímají. Pan ministr Chládek tedy mimo jiné řekl, že ho nezajímají stovky rodičů a dětí, které již několik let využívají lesní školky jako výchovnou cestu svých ratolestí. Co bude dál? Pevně doufám, že lesní školky se budou rvát o své oprávněné postavení a že se třeba pan ministr zajede podívat do nedalekého Německa, kde je obcí jedna taková lesní školka zřizovaná. Je to, světe div se, státní školka, která má podobu maringotky u lesa, kde obec pouze seče trávu. Na prázdninách s dětmi v místě bez signálu hluboko v českých lesích bylo prima i to, že můj syn neměl již po třech dnech trávených v kolektivu dětí rýmu – běžný jev všech kamenných zařízení. Své vědí rodiče malých dětí, které s nimi tráví čas v práci, protože s nudlí u nosu do kamenné školky nemohou. Své vědí také rodiče dětí z lesních školek, protože těm se rýma, jak se říká „ta zelená infekční, díky pobytu venku vyhýbá. Odkaz na petici: http://www.e-petice.cz/petitions/zachovejme-lesni-materske-skolky-.html